Impertinentní vodiči v autobusoch. Doslova hrôza.

Autor: Samuel Ondrija | 28.10.2014 o 6:45 | (upravené 28.10.2014 o 19:12) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  2091x

V cudzích slovách sa vôbec nevyznám, ale slovo impertinentný poznám našťastie celkom dobre z krížoviek a osemsmeroviek.

Napíšem aj jeho význam; aby ste mu porozumeli; a zároveň, aby ste sa presvedčili, že si ho viem so stopercentnou presnosťou sám vysvetliť.

(impertinentný= bezočivý, neslušný, arogantný)

Ale. Je mi to vlastne na dve veci.

 

 ... s rozvahou hovoriť o vodičovi v dvadsať jednotke (v Prešove premávajú totiž autobusy do čísla 48; je to jedno z čísel, ktoré si málokto dokáže zapamätať)

 

... s rozvahou hovoriť o všetkých vodičoch, ktorý svoju prácu robia, pretože nič iné na výber nemajú (a to myslím vážne!)

 

Späť k podstate. Impertinentní vodiči v prešovských autobusoch zjavne nemajú radi chladné rána a upršané dni. Viem, že nie je práve najpríjemnejšie čakať na cestujúcich, ktorí si predtým než nastúpia do autobusu, zložia dáždnik, otrepú si ho, zasunú do tašky a spravia jeden dlhý krok, až kým sa chytia kovových tyčí na držanie.

Bože. Ale aj keď má vodič osemminútové meškanie kvôli zhustenej premávke, mal by sa v každom prípade udržať na uzde. Veď je vodič; je zodpovedný za desiatky ľudí, ktorí si tú jednu cestu z bodu A do bodu B musia zaplatiť; a za čo platíme?; za benzín, to sotva!

Každé ráno cestujem z jedného sídliska do školy na druhý koniec mesta. Či prší. Či je mráz. Či fúka vietor. Či psy vyvaľujú jazyky. Či sneží. A nie je mi vždy úplne ľahostajné čakať na zastávke, pozorovať autá a pritom sa triasť od zimy. Ostatne, nikdy nenastupujem do plného autobusu, radšej si počkám na ďalší, ktorý prichádza o štyri minúty neskôr.

 

A tu sa dostávam k problému.

 

Ibaže. By som bol fakt hlúpy a neriešil by som to. Ale ja to chcem riešiť a upozorniť všetkých Prešovčanov (ale aj iných v našej malej krajine), že vodičom autobusov sa netreba pozerať do očí. Nevyplatí sa vám to. Bohužiaľ.

 

A tak sa to stalo (nevymýšľam si; je to skutočná skutočnosť; a mám aj svedkov):

V diaľke som rozoznal dvadsať jednotku (autobus mal meškanie; podľa cestovného poriadku mal byť na zastávke už o 7:27). Bolo skoro trištvrte na osem a bolo mi zima. Do prvých dverí sa nahrnulo asi desať malých cigančiat, napochytro poskákali dnu jeden po druhom. Zo zadných dverí ešte vystupovali mladí študenti a milé tety poštárky. Medzitým sa vodičovi zachcelo vyraziť; ozval sa odporný zvonček, zasvietilo výstražné svetielko a bum!

Dvere sa privreli. Náhle a rýchlo. A z piatich gymnazistov, ktorým nešlo o život, len im bolo chladno a čakal ich náročný deň, ostali traja. Ja s dvomi kamarátkami sme sa rýchlo prešmykli dnu; ešte sme to stihli; ale zvyšné dve skoro pricvikli dvere; a jednej skoro mohutné dvere zlomili dáždnik.

Je to dostatočné vysvetlenie? Nestojí za viac ranná svieža prechádzka? Tých tridsať centov, ktoré musíme; chtiac-nechtiac (pokiaľ netúžime zaplatiť dvadsať osemeurovú pokutu); zaplatiť za tridsať minút jazdy, asi pre autobusárov nestojí za veľa; radšej asi pricviknú v dverách zopár jedincov, čím si vlastne zabezpečia viacej miesta pre viacej cestujúcich a neodradia tým ani ufrflaných gymnazistov, ktorým sa väčšinou zažiada nastupovať do prázdnych a nepreplnených autobusov.

Ale to je len moja teória. Zatiaľ.

Takže, milí pani autobusári, buďte trochu tolerantnejší a používajte taký malý neškodný výdobytok (ne)modernej doby- spätné zrkadlá. Otvorte oči (namiesto toho, aby ste si nechávali otvorený príklop na tankovanie) a presvedčte nás, že nie ste impertinentní vodiči.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?